Neumna izjava, vem. A lahko sem le satirik ob uradnem podatku statističnega urada, da smo imeli junija v Sloveniji deflacijo – v povprečju bi se naj življenje pocenilo. Med tem pa inflacija v evrskem območju ostaja na visokem nivoju – 2,7 % letno.
Med tem pa nekateri Slovenijo primerjajo celo z Grčijo. Verjetno pretirana primerjava. Pa vendar so nekateri podatki o naši državi zaskrbljujoči: dolg se je v zadnjih 3 letih praktično podvojil, javnofinančni primanjkljaj se bliža 50 %, brezposelnost je že krepek čas prek 10 %, gospodarstvo stagnira ali celo nazaduje, da ne omenjam smrtno ranjene NLB, pa še bi lahko naštevali.
Marko Mršnik, analitik pri Standard & Poor's meni, da se lahko Sloveniji, ker »še ni prišlo do ukrepov, ki bi izboljšali javnofinančni položaj v državi«, znižajo mednarodne bonitetne ocene. To pomeni v prvi vrsti dražja posojila za državo in prebivalce oz. otežen gospodarski razvoj.
Mršnik meni tudi, da ima Grčija 50-odstotno možnost za prestrukturiranje dolga. To najprej pomeni zamik odplačilnih dolgov (kar se je najmanj enkrat zgodilo že pred pol leta), »v drugi fazi pa bi lahko prišlo od odpisa dolgov«. Seveda bomo najprej morali kot članica EU v to vrečo brez dna priliti dodatna sredstva, se dodatno zadolžiti za državo, ki bo verjetno na koncu bankrotirala ali izstopila iz evroobmočja. In mnenje Mršnika glede tega: »mislim, da bi bilo že špekulirati o tem zelo slabo za Grčijo«. Mušketirji bi temu rekli: »vsi za enega, eden za vse«.
Kaj pa glede tega meni mednarodni strokovnjak in poznavalec, vlagatelj guru, George Soros?
Na nedavni okrogli mizi na Dunaju je dejal, da se nahajamo na robu gospodarskega zloma. Začelo se je v Grčiji, razširi pa se lahko povsod drugje. Soros opozarja na resnost finančne krize znotraj EU. Po njegovih besedah se ne moremo izogniti končnemu scenariju, izhodu šibkejših gospodarstev iz Evro območja.
Priznani analitik pri družbi KD skladih, Andraž Grahek, je tudi jasen: »Šele začelo se je dogajati – čaka nas razburljivega pol leta«.