"Nekaj se bo zalomilo ..."



Marc Faber, švicarski ekonomist in poslovnež, znan predvsem po svojih točnih napovedih glede razvoja dogodkov v gospodarstvu in financah, je v zadnjem intervjuju dejal: »V 40 letih mojega dela, ko sem delal kot ekonomist in vlagatelj, še nikoli nisem videl takšnega razhoda med delniškimi trgi in realnostjo ... delniški trgi so na nebu, medtem ko je ekonomija navadnih ljudi v deponijah, pri čemer gredo njihovi realni dohodki, glede na inflacijo, navzdol, delniški trgi pa gredo gor ... Nekaj se bo tukaj resnično zalomilo.«

Že bežen pogled na svetovne borze hitro privede do laiškega spoznanja, da je nekaj res narobe. V prejšnjem komentarju sem pisal, da so številni borzni indeksi v novih rekordih, državne ekonomije pa v plačilno nezmožnih dolgovih. Marc Faber zaključuje, da obstaja »verjetnost nesreče na delniških trgih, ki so v tem trenutku kot hiša iz kart«. Ob tem razkriva, da še vedno »kupuje zlato vsak mesec«. Dodaja še, da so nepremičnine v »območju balona.« Napihnjenost cen nepremičnin velja tudi za Slovenijo, na to opozarjajo tudi nekateri ekonomisti (v zadnjem letu so nepremičnine pri nas padle za 8%, na nivo leta 2008).  

Tudi investitor Jeffrey Saut opozarja, da ZDA prek centralnih bank »vsak mesec kupi za 85 milijard dolarjev zakladnic in hipotekarno zavarovanih vrednostnih papirjev«. »Japonci se bodo z novo vlado in novim vodjo centralne banke Bank of Japan izstrelili v zvezde, vsaj kar se tiče tiskanja, s to razliko, da japonska centralna banka kupuje za 75 milijard $ vsak mesec.«

Po mnenju Saut je »zlato v tem trenutku kot pacient, ki je pravkar preživel srčni napad. Ne moremo pričakovati, da bo kar vstal iz vozička in se zagnal 100 metrov naprej. Zlato je sicer naredilo lepo pot od nedavne najnižje vrednosti, vendar pa mislim, da so pred nami tako rekoč meseci, ko se bo cena še dodatno konsolidirala.«

Povzetek: Vprašanje torej ni ali se bo cena ponovno dvignila, ampak kdaj se bo. Zaradi prekomernega tiskanja denarja ta izgublja na vrednosti in istočasno umetno dviguje vrednosti na borzi, ki ustvarjajo nevaren delniški balon. Dolg držav pa je zapakiran v obveznice, ki trenutno predstavljajo največjo grožnjo (pre)napihnjenega balončka. Padec na trgih plemenitih kovin smo vlagatelji izkoristili – tako je vsaj razumeti rekordne nakupe prek praktično vseh pomembnejših kovnic. Padce na delniških trgih pa bomo najbolje izkoristili mesečni vlagatelji, saj bomo kupovali tudi takrat, ko bodo cene padale in bo večina prestrašena.