Borze se spet majejo, surovine pod pritiskom



Novo leto se je na borzah začelo šokantno. Ameriški borzni indeks Dow Jones je izgubil 11 % svoje vrednosti,
nemški DAX je izgubil kar 19 % vrednosti. Največje pretrese pa je doživela kitajska borza, borzni indeks CSI 300 je v enem mesecu zgrmel za 25 %. Zgodile so se največje izgube po letu 2011. Kljub temu ostajajo osrednji indeksi daleč nad najvišjimi vrednostmi iz leta 2007, ko so se borze zaradi prenapihnjenosti delnic praktično prepolovile. Vedno več analitikov (Soros, Buffet) svari, da je svet pred novo krizo.
Ta v gospodarstvu ni vse rožnato pritrjujejo tudi surovine, ki ena za drugo dosegajo rekordno nizke vrednosti. Baker se nahaja na več kot 6 letnemu dnu, nafta na 11 letnem dnu (prvič je cena za sodček spet padla pod 30 dolarjev), podobno tudi aluminij, železo in plemenite kovine.
Vse od začetka finančne krize pred skoraj desetletjem so centralne banke z izjemnimi ukrepi (nižanje temeljnih obrestnih mer, kvantitativno sproščanje oz. tiskanje denarja) bolj kot gospodarstvu pomagale finančnim trgom. Ta monetarna iluzija pa se počasi končuje. Ameriška centralna banka FED je vsaj zaenkrat nehala tiskati denar in začela počasti dvigovati medbančno obrestno mero.
Medtem je tudi kitajske prebivalce začela grabiti panika in obupani želijo pretvorili svoje juane v dolarje in množično kupujejo plemenite kovine. Tudi Američani so zaposleni z menjavo svoje valute v zlato in srebro. Ameriška kovnica je v nekaj dneh januarja prodala skoraj toliko zlata in srebra, kot v celem januarju 2015 (glej graf). Povpraševanje je višje za vsaj štirikrat glede na zadnjega pol leta. Če se povpraševanje prvega dne v mesecu nadaljuje do konca januarja, bo prvi mesec leta 2016 postavil rekord vseh časov v prodaji srebra.
Zaradi povečanega povpraševanja kovnicam začenja zmanjkovati blaga. Ameriški srebrni orel ni dobavljiv že vse od sredine lanskega leta. Stisko z dobavo je čutiti tudi pri evropskih in azijskih kovnicah in dobaviteljih.
Ljudje se očitno dobro spomnijo, da je v času finančno-gospodarskih težav najbolje imeti pri sebi nekaj fizične plemenite kovine. Tudi pri padcih v zadnjih tednih igrajo plemenite kovine odločilno vlogo. Morda je sedaj ena zadnjih priložnosti, da lahko surovine nabavimo poceni, pred ponovno rastjo, ki se mora zgoditi kmalu.