Sredi oktobra se je v Ljubljani odvijal 3. kongres plemenitih kovin in surovin. Gotovo ste kak utrip ujeli iz naših večjih medijev. Naj samo omenim, da je odziv odličen in da so obiskovalci odnesli precej izredno dobrih nasvetov in napotkov. Glavni poudarek ali dva bi rad predvsem v vednost in vzpodbudo delil z vami.
Na Kongres je bilo povabljenih nekaj velikih in uveljavljenih svetovnih imen iz sveta financ, katerih mnenje in poznavanje tematike veliko štejeta: poznavalec denarja in njegove vrednosti v različnih oblikah, James Turk, prof. dr. Hans J. Bocker, finančnik in nekdanji podpredsednik Deutsche bank, Thorsten Shulte, neodvisni mednarodni finančni analitik, dr. Marc Faber in drugi.
Vsi so se strinjali, da bo v naslednjih letih naša skupna velika nevarnost prav visoka inflacija, ki je uničila še vse do sedaj veljavne valute v zgodovini človestva. To potrjuje predvsem dejstvo, da se trenutna finančna kriza rešuje z izredno visokimi finančnimi injekcijami in se javni dolg nahaja v rekordnih višinah ter strmo narašča. Samo ameriška centralna banka FED je v zadnjih 2 letih dala na trg (ustvarila iz nič, natisnila) toliko svežega denarja kot prej v 84 letih. Vprašanje, ki se pojavlja je, da če je denarja torej vedno več v obtoku, je potem posledično vreden več ali manj? Marc Faber je preprican, da inflacija bo, vprašanje je le kako visoka in kdaj se bo začela ter kdaj bodo propadle prve valute.
Zaradi globalne povezanosti sveta danes nobena papirnatna valuta ni primerna za varno zatočišče. Kot smo slišali pa imamo danes izjemne priložnosti za zaščito premoženja preko surovin, ker so potrebe po njih tolikšne kot še nikoli ne. Poleg tega pa imamo tudi izjemne priložnosti na kapitalskih trgih preko rednih mesečnih vplačil.
Seveda ni šlo brez pokojninske reforme, ki se nam kmalu obeta.