Nam pokažejo le vrh ledene gore

Za nas, navadne smrtnike se zdi, kot da v tej t.i. »finančni krizi« vidimo le vrh ledene gore. Glavnina težav je skrita našim pogledom. Po eni strani je celo prav tako, saj bi sicer med ljudmi vladala panika. Na določene nevarnosti pa bi vendarle rad opozoril. Žal je treba te podatke črpati iz tujih medijev, ker očitno pri nas ni interesa, da se o določenih »občutljivih temah« govori.

Avstrijska ministrica Ilse Aigner zahteva od bank kakovostnejše svetovanje strankam. »Če institucije ne bodo prostovoljno poskrbele za večjo transparentnost, bomo pomagali z zakonom.« Podobne zahteve se slišijo tudi iz Bruslja. Stranke smo enostavno premalo informirane, seznanjene z riziki, stroški, splošnimi pogoji in npr. drobnim tiskom. Imamo ta problem samo pri bankah ali tudi pri drugih inštitucijah? Vesel sem, da sem s svojimi strankami te napotke v letošnjem letu začel popolnoma upoštevati, ker je pri dolgoročnem svetovanju ključnega pomena, da igramo z odprtimi kartami in ničesar ne prikrivamo.

Ostanimo v Avstriji. V petek smo v medijih lahko slišali, da je šesta največja avstrijska banka pred kolapsom. Odgovorni so se do ponedeljka pred odprtjem bank zedinili, da mora država rešiti to banko, ker bi sicer sledila katastrofa po celem svetu. Avstrijci so seveda takoj začeli dvigovati svoja sredstva. Sam si tu postavim predvsem vprašanje: je ta banka edina, ki je ogrožena oz. so ogroženi naši prihranki? Podobno se je zgodilo v britanski Banki of Scotland: »Še nikoli ni bila kakšna banka v Evropi rešena s tako veliko denarja.« Govorimo o 100 milijardah evrov.

Podobno se dogaja po celem svetu. V ZDA je trenutno preko 500 bank pred bankrotom. Hmm, še sreča da je v Sloveniji vse vredu in da bomo kmalu iz krize ... Ali pa je to le pesek v oči naših vodilnih nam navadnim smrtinkom?

Ne želim zganjati panike, želim le opozoriti, da se moramo nujno vprašati, če smo optimalno poskrbeli za svoje premoženje in prilagodili varčevalne metode pred krizo, ki še nikakor ni razkrila vseh svojih kart.