Inflacija v moji košarici ni bila samo 1,9 %

»Ob koncu leta se je letna inflacija ustavila pri 1,9 %, povprečna letna pa pri 1,8 %,« lahko beremo na spletni strani Statističnega urada RS (http://www.stat.si/novica_prikazi.aspx?id=3667). »Niti ni slabo,« bi si mislil preden bi poročilo bral dalje. Vendar nas dejstva in številke hitro postavijo na realna tla. Pa poglejmo.

Urad je objavil seznam podražitev in pocenitev po posameznih skupinah. Najbolj izstopata skupini stanovanja ter alkoholne pijače in alkohol. Prva se je podražila za 8,3 %, druga za 8,1 %.

Še bolj zanimive so posamezne postavke. Med njimi so zmagovalci tekoča goriva na naših bencinskih servisih, ki so se podražila za kar 28 %. Tobačni izdelki so se podražili za 11,7 %; zobozdravstvene storitve za 12,2 %; brezalkoholne pijače za 17,7 %; zelenjava in sadje za 8,1 %, da naštejem samo nekaj najizrazitejših.

Pocenila pa so se osebni avtomobili za 10,1 %; gostinske storitve za 11,1 %; oblačila za 1,7%, itd.

Med prispevkom na spletni strani Urada najdemo tudi podatek, da so se »zaradi sprememb pri obračunavanju cen šolske prehrane najbolj pocenile storitve v menzah« in to za celih 68,8 %.

Hja, pa smo spet pri statistiki. Zase osebno vem, da me najbolj udarijo po žepu cene goriv, zelenjava in sadje, pijača. Te postavke so se tudi najbolj podražile. K zobozdravniku grem enkrat na leto, avto kupim na nekaj let, v gostilni se redko prehranjujem, v šolsko menzo pa tudi ne zahajam več. Seveda, te postavke pa so se pocenile.

Sprašujem se, če je inflacija za mojo košarico dobrin res bila samo 1,9 %? Brez računanja lahko trdim, da je bila vsaj 2-3 krat višja. Torej med 5-7 %. Kaj pa vaša?