Dedolarizacija Rusije



Rusija in ruski rubelj doživljata največje pretrese po začetku svetovne gospodarske krize v letu 2008. Inflacija se
v Rusiji po statističnih podatkih nahaja pri 11,4 %. Seveda je vprašanje kakšna je realna inflacija, ki jo čuti ruski potrošnik v svojih denarnici.
K inflaciji je prispeval rekorden padec vrednosti rublja, saj je ta od oktobra izgubil več kot 50 % v primerjavi z dolarjem. Več kot 50 % vrednosti je na mednarodnih trgih izgubila tudi surova nafta, ki je iz 115 dolarjev padla na skoraj 50 dolarjev za sodček nafte.
Rubelj je podprla ruska centralna banka, na pomoč pa je priskočila tudi Kitajska, ki ima z Rusijo podpisane pogodbe o dobavi ruskih energentov v višini več milijard in s tem seveda tudi svoje interese. Rusi pa izvajajo še en načrt, ki bo rubelj na mednarodnih trgih utrdilo v nekoliko daljšem časovnem obdobju, ki pa se zdi vedno bližji. Vse od začetka krize Rusija povečuje svoje zlate rezerve. Največji nakup zlata so Rusi opravili ravno v času največjega padca svoje valute.
Še ena zanimivost. Zlato je v ruskih rubljih v pol leta pridobilo skoraj 60 % svoje vrednosti. To je nekoliko višja rast, ki jo je rubelj izgubil proti dolarju. S tem zlato ponovno dokazuje svojo moč ohranjevalca vrednosti, zlasti v času večjih kriz.
Zlato je v letu 2014 pridobilo tudi v evrih. Okoli 10 % je vrednost zlata višja kot ob začetku leta. Zlato je tudi valuta, ki je med vsemi svetovnimi valutami najbolj ohranjala svojo vrednost v preteklem letu (glej graf). Najbolj trdna valuta pa bi naj bil ameriški dolar. Vendar ob tem analitiki opozarjajo, da bi po rekordno trdnem letu za dolar lahko sledilo močno razvrednotenje valute. Ameriška rast namreč ne temelji na realni podlagi temveč na novo natisnjenem denarju iz programa QE. Pod pritiskom bodo tudi delnice. Leto 2015 bo vsekakor zelo zanimivo za vlagatelje.