Leta 2007 so začele iz ZDA počasi prihajati zaskrbljujoče informacije glede njihovega nepremičninskega trga. Kaj je sledilo vemo. Že nekaj časa pa se spet govori o nadaljevanju te zgodbe. V še večjih težavah, kot so bile stanovanjske hiše, so se zdaj znašle poslovne nepremičnine.
Poleg tega sta se največji ameriški nepremičninski agenciji, Freddie Mac in Fannie Mae, ki »stojita direktno ali indirektno za večino ameriških hipotekarnih posojil,« kot poroča današnji Spiegel, ponovno znašli v škripcih. Naloga teh dveh podjetij je jamstvo za hipotekarne kredite. Tako kupujeta kredite od posojilodajalcev, jih zapakirata v obveznice in jih z jamstvi prodata na trg. Lastniki teh vrednostnih papirjev je tako rekoč cel svet (Japonska, EU, Kitajska, …).
Je sploh potrebno vprašanje kaj bi se zgodilo, če bi ti podjetji pustili propasti?
Tako je ameriška administracija ti podjetji odkupila, podržavila, in obljubila »neomejeno finančno pomoč« do leta 2012. Verjetno tako dolgoročno pomoč ponujajo ker nekaj pričakujejo oz. se bojijo, da bi se zgodilo. Zaradi visoke brezposelnosti je vedno manj gospodinjstev zmožnih odplačevati hipotekarne kredite. Poleg tega propadajo podjetja, ki prav tako niso sposobna odplačevati visokih najemnin. Vedno več poslovnih prostorov je torej posledično praznih. Nastale dolžniške luknje pa se krpajo z novim zadolževanjem. ZDA so skoraj že dosegle 100 % zadolženost glede na svoj BDP (dolgujejo kolikor zaslužijo iz pobranih davkov).
Ni čudno, da nekateri analitiki in strokovnjaki svetovnega kova (Warren Buffet, James Turk, Marc Faber) pričakujejo hiperinflacijo dolarja. Ampak pred tem bo ta valuta še naprej izgubljala na vrednosti in vplivala na ves svet. Ohranjevalca vrednosti, zlato in srebro, bi naj tako dosegla vrednost 8.000 dolarjev in 400 doalrjev za unčo (31,1035 g) do leta 2015.