Prihajajo novi krizni valovi

Če smo bili v preteklem letu deležni nadpovprečnih donosov na kapitalskih trgih, se zdaj upravičeno postavlja vprašanje o napihnjenosti in morebitnih prihajajočih korekcijah.

Veliko strokovnjakov, med njimi tudi Jim Rogers meni, da »finančna kriza še ni za nami«. Tiskanje denarja za reševanje krize bo imelo posledice. Mnoge inštitucije, predvsem banke, so prejele veliko svežega denarja in posledično na trgih ustvarile navidezne pozitivne bilance. V resnici pa je šlo za krpanje velikih lukenj in ko bodo šivi popustili, bo kriza ponovno udarila.

Velike količine denarja so se selile tudi v obveznice. Leta 2012 bo začelo zapadati veliko obveznic, ki imajo nižjo, bolj tvegano bonitetno oceno. Vprašanje, ki se postavlja je, od kod bodo do vratu zadolžena podjetja vzela tolikšno vsoto denarja, da bodo lahko izplačala obveznice. Prišlo bo do novega povpraševanje po kreditih, kar bi lahko nevzdžno obremenilo kreditne trge. »Posledica tega bo veliko povečanje števila plačilno nesposobnih podjetij,« menijo v uglednem časniku New York Times in dodajajo, da niso težavna samo slaba podjetja ampak tudi veliko držav. Prihajalo bo do novih zadolževanj držav, kar pa vidimo, da je velik problem že danes (glej Nestabilnost valut se odraža na plemenitih kovinah). Tudi v bonitetni hiši Moody's opozarjajo na »alarmantno stanje«.

Dolgove je potrebno poplačati. Obstajata dve možnosti: ali se povišajo davki ali pa prepustimo inflaciji, da opravi svoje. Prva možnost je zaradi vedno pogostejših demonstracij manj verjetna. Inflacija pa deluje neopazno in »najeda« naše premoženje. Nemški časopisi že svarijo pred povišano inflacijo. »Inflacija bo prišla,« je prepričan šef ekonomist Deutsche Bank.

Za leto 2012 je bila objavljena pričakovana statistična inflacija za evroobmočje v višini 4 %, kar pomeni, da bo realna inflacija vsaj 2x višja. Na mestu je torej vprašanje: ali smo pravilno poskrbeli za svoje premoženje ali še vedno vztrajamo na »varnih« naložbah bank in obveznic? »Kajti gotovo se bo spet izkazalo, da bodo tisti, ki ne bodo imeli pravih informacij o zaščiti svojega premoženja v trenutni situaciji, ostali brez težko prisluženih prihrankov,« meni neodvisni premoženjski svetovalec Matjaž Štamulak. Na drugi strani pa bo peščica, ki bo s premoženjem ravnala racionalno in odgovorno, iz te krize izšla veliko bogatejša.

Trenutna kriza prinaša veliko lepih in zgodovinsko izjemnih priložnosti. Vprašanje je le, če jih bomo izkoristili v svoj prid?!?